Zručský mladík Lukáš Kafka odehrál za Kutnou Horu svůj první druholigový zápas

Zručský mladík Lukáš Kafka odehrál svůj první druholigový zápas v dresu Sparty Kutná Hora

V úvodním utkání 2. ligy Sparta Kutná Hora předvedla hlavně v prvním poločase špatný výkon, na soupeře nestačila a vrátila se domů se zbytečnou porážkou o osm branek

Úvaly – V sobotu 17. září zahájil tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora nový mistrovský ročník 2. ligy JV Čechy 2022/23, když v utkání 1. kola nastoupil od 18 hodin ve Sportovní hale v Úvalech proti pražskému týmu Lokomotiva Vršovice (v Úvalech odehraje letos vršovický tým svá domácí utkání).

Úvodní podzimní druholigové utkání rozehrála Sparta hodně mizerně, nedařilo se jí hlavně v útoku, kde příliš kazila a dokázala se jen minimálně prosazovat. A „skřípalo“ to i v obraně. No a toho domácí dokázali využívat. Když byl stav na začátku 13. minuty 4:0, vzal si trenér Šnajdr první time-out, ten však příliš nepomohl a v 15. minutě již byl stav 6:0. O minutu později dala Sparta sice první branku, obraz hry se však nijak nezměnil. Tu druhou dala až ve 21. minutě, kdy snižovala na 8:2, ovšem ve 27. minutě vedli domácí již o „deset“, stav byl 12:2 a první poločas skončil stejným rozdílem, domácí odcházeli do kabin s vedením 14:4. Poločas hrůzy, nijak jinak se úvodních 30 minut ze strany Sparty nazvat nedalo. A to ještě brankář Šimáně předvedl výborný výkon, když si připsal 12 zákroků. O to je desetibrankové „manko“ zarážející!!!

Na začátku druhého poločasu bylo výsledkově ještě hůře, domácí vedli ve 37. minutě již 17:5. V rozmezí od 37. do 42. minuty sice Sparta dala 5 branek oproti jedné domácí a snížila tím na 18:10, nic podstatného to však neznamenalo. V dalším průběhu totiž domácí opět navýšili své vedení několikrát na rozdíl 10 branek – 20:10, 21:11, 22:12, v 55. minutě již vedli o 11 branek – 24:13. Sparta již jen v závěrečné pětiminutovce snížila na konečných 25:17.

Lokomotiva Vršovice – Sparta Kutná Hora 25:17 (14:4)

Do nové druholigové sezóny tak kutnohorský tým vstoupil zbytečnou i dost vysokou porážkou a hlavně výkon v prvním poločase byl tristní. V tom druhém sice přišlo jisté zlepšení (vyhrál ho 11:13), to však na porážce nic nezměnilo. Soupeř vyhrál zaslouženě, byl ve většině herních činnostech zkrátka lepší.

Jak již bylo zmíněno, první poločas odchytal Šimáně, který si připsal 12 zákroků a měl výbornou úspěšnost 46,2 %. Druhý poločas odchytal Valeš, který si připsal 6 zákroků a měl úspěšnost 35,3 %. Třetí brankář v zápise Filip do utkání tentokrát nezasáhl. Jinak ale oba brankáři patřili k tomu lepšímu, čím se tým Sparty v sobotním utkání prezentoval. Hráči v poli totiž vesměs zklamali a to jak v obraně, tak hlavně v útoku. Celkově měl tým střelbu 46 (17 = úspěšnost pouze 37 %) a v prvním poločase dokonce pouhých 21%). Pět střel skončilo v blocích domácí obrany, čtyři střely šly mimo a šest jich skončilo na tyčích domácí branky. Střelba jednotlivých hráčů Sparty byla dle úspěšnosti následující: Hovorka 6-5, Budiš 4-2, Pektor 4-2, Hájek 2-1, Ishchenko 12-5, Novák 3/1, Falge 4/1, Kafka 1/0, Fišera 3/0 a loňský nejlepší střelec týmu Jeníček dokonce 7/0. Tým celkem ztratil v útoku 19 míčů, což je příliš, oproti tomu obrana si v utkání připsala pouze 2 bloky a 15 získaných míčů.

Co dodat na závěr? Sparta v úvodním podzimním utkání narazila – dle loňských výsledků – na celkem srovnatelného soupeře, ovšem hrubě nezvládla úvodní poločas a mírně zlepšený výkon v tom druhém již na lepší výsledek nestačil. Dalo se to však tak trochu očekávat, vždyť z loňské sestavy vypadlo několik důležitých opor (Brož, Pícha, Pugliese, Špaček), někteří k utkání nejeli z důvodů nemoci, zranění či pracovních povinností (Felis, bratři Polívkové) a naopak svoji premiéru měli čtyři nováčci (mladíci Fišera s Kafkou a starší dorostenci Ishchenko s Pektorem). Je tedy rozhodně co zlepšovat a na čem pracovat.

A jak hodnotil sobotní zahajovací druholigové utkání trenér Vít Šnajdr: ,,To, že nebudeme úplně v optimální formě jsem čekal, ale takový propadák v prvním poločase opravdu ne. Měli jsme naprosto katastrofální útok, a to jak přechod, tak postupný. Ani náznak kolektivní hry a pokud se již někdo dostal do šance, zahodil ji. Čtyři branky za poločas je naprostá katastrofa a nic na tom nemění, že se nám podařilo ve druhém poločase zlepšit a vyrovnat hru. Asi jediným pozitivem byla dobrá čísla brankářů, ale to je opravdu málo. Snad si z toho hráči vezmou poučení a zaberou, jinak budeme recept na soupeře hledat těžko.“

Sestava a branky: Filip, Šimáně, Valeš – Hovorka 5, Ishchenko 5, Budiš 2, Pektor 2, Falge 1, Hájek 1, Novák 1, Fišera, Jeníček a Kafka. Trenér: Šnajdr Vít.

Statistiky: napomínání: 0 – 0, vyloučení: 1 – 3, sedmičky: 1/1 – 3/1, rozhodčí: Lehký – Novotný, diváci: 30. (Petr Vobořil, jot – foto: Kateřina Tůmová, Josef Tůma)

FOTOGALERIE: (pro otevření každý obrázek 2x kliknout)