HÁZENÁ
TJ Jiskra Zruč nad Sázavou

Sportovci v izolaci, návrat do dubna 2020 – Matěj Karban hraje házenou za zručskou Jiskru a Sokol Nové Veselí

O půl roku zpět – 29. dubna 2020

Sportovci v izolaci: Matěj Karban rád venčí psa Maxe, přebrodil Sázavu, nejraději nosí nákrčníky, pomáhá mamce v obchodě

Omezený pohyb osob na veřejnosti kvůli koronaviru zasáhl i (ne)zručské sportovce. Ti tak překvapivě mají spoustu času na dlouho odkládané činnosti i nejrůznější nečekané aktivity. Zeptali jsme se jich, jak v karanténě trénují, co kromě trénování v domácí izolaci ještě stíhají dělat a jaké bláznivé nápady už stihli realizovat.

1) Jak moc vám karanténa omezila sportovní život?

Karanténa mi omezila sportovní život docela hodně. V Novém Veselí jsme nemohli dohrát žákovskou ligu, což je nejvyšší republiková soutěž starších žáků. Se Zručí nám zrušili krajské soutěže, přišli jsme o největší turnaj Prague handball cup a další turnaje. Házená mi velmi chybí.

2) Co dělá sportovec a jak vůbec tráví svůj volný čas, když nefunguje jeho sportoviště a je omezený pohyb osob na veřejnosti?

Ráno vstávám už kolem sedmé hodiny a chodím mamce pomáhat vynosit bedny s květinami před obchůdek a odpoledne zase zpět. Velmi rád jezdím na kole, s kamarády si plánujeme a projíždíme různé tratě. Denně cvičím a běhám, nějaký čas zabere učení. Máme také psa Maxe, se kterým se hodně vydovádíme. Poslední dobou hrajeme večer s kamarády ,,na schovku“, takže se nenudím.

3) Jak se udržujete v kondici? Jak trénujete?

Trenér házené Jan Běloch z Nového Veselí nám každou neděli rozesílá individuální tréninkové plány na týden, které jsou celkem náročné. Pondělí, středa a pátek dokonce dvoufázové. Poslední týden si nás vzal do parády zručský trenér Václav Starý, který nám také dává slušně do těla. Ale mě to baví, takže super.

4) Jaký domácí trénink byste doporučil ostatním?

To, co radí všichni ostatní. Jít si zaběhat, zajezdit na kole nebo zajít na delší procházky do přírody, skákat přes švihadlo. Dá se samozřejmě cvičit i doma, návodů je plný internet. Prostě, hlavně se hýbat.

5) Co vás karanténa naučila?

Nic mě nenapadá. Chybí mi, že se nemůžu kdykoliv sejít s kamarády. Ale vím, že to jinak nejde.

6) Co kromě trénování v domácí izolaci ještě stíháte?

Trénování, škola a kolo mi zaberou hromadu času. Občas potřebují rodiče s něčím pomoci. Také se podívám na PC na nějaký film. Že bych se nudil, to asi nehrozí.

7) Stihli jste už realizovat nějaké bláznivé nápady?

Nevím, jestli mám bláznivé nápady. Snad… Někdy začátkem dubna mě napadlo přejít řeku. Voda mi byla po pás a byla vážně ledová.

8) Kolik vlastníte roušek? Zkusil jste ušít vlastní nebo jste ji dostal? Případně od koho?

Nosím hlavně nákrčníky, ty mám asi čtyři a koupili jsme je v internetovém obchodě.  Roušky jsem dostal od mamky.

9) Na co se nejvíce těšíte, až karanténa skončí?

Až se rozjedou naplno tréninky a soutěže. Potkám se se spoluhráči z házené a také se spolužáky ze školy. Těším se, až nebudu muset nosit nic přes obličej, to mi vážně vadí.

10) Co byste vzkázal fanouškům.

Fanouškům bych vzkázal, aby po sportu netruchlili, on se vrátí. Zatím vyražte třeba na procházku do lesa či se projet na cyklostezku. Také vám přeji zdraví a rád vás uvidím co nejdříve na nějakém přátelském či mistrovském zápase v házené. Jak řekl Michal Havránek, třeba se sejdeme při rozlučce se sezonou.

Děkuji za rozhovor.

Připravil: Josef Tůma, foto: autor, archiv Matěje Karbana

FOTOGRAFIE:

Facebook Comments

Napsat komentář