HÁZENÁ
TJ Jiskra Zruč nad Sázavou

Kvalifikaci skupiny A Házenkářského desetiboje mladších žáků ve Zruči nad Sázavou vyhrála domácí Jiskra

HÁZENÁ MLADŠÍ ŽÁCI – ZPRAVODAJSTVÍ – FOTO| Kvalifikaci skupiny A Házenkářského desetiboje mladších žáků ve Zruči nad Sázavou vyhrála domácí Jiskra

Na desetiboj nominovala Jiskra deset hráčů: Tobiáš Sixta. Felix Pustka, Patrik Forejt, Michal Kováč, Matěj Dudák, Jaromír Zeman, Dan Hoang, Matěj Bělina, Kryštof Hrabánek, Václav Vorlíček

Zruč nad Sázavou – V neděli 22. ledna 2023 uspořádal Středočeský krajský svaz házené ve Sportovní hale ve Zruči nad Sázavou kvalifikační turnaj „A“ skupiny středočeských týmů z kategorie mladších žáků v Házenkářském desetiboji.

Házenkářský desetiboj je soutěž pro nejlepší družstva mladšího žactva v deseti disciplínách. Je to soutěž, ve které družstvo, chce-li být nejlepší, musí prokázat svoje všestranné schopnosti nejen v utkání v házené, ale současně i v ostatních, vesměs individuálních disciplínách. Záleží tedy na každém jednotlivci, na každém výkonu, na každém pokusu každého hráče. Tím je soutěž zajímavá pro všechny hráče a jen ten tým, který má dobré všechny hráče, se stane vítězem Házenkářského desetiboje.

Prvního kola skupiny A středočeské kvalifikace se zúčastnila dvojice týmů – Jiskra Zruč nad Sázavou a Lions Hostivice. Družstvo Házená Mělník se nedostavilo. Vítěz A skupiny se později utká s vítězem B skupiny (hraje se v Kutné Hoře – týmy: Sparta Kutná Hora, Sokol Úvaly a Sokol Bělá pod Bezdězem) o postup do dalších kol.

Samotné MČR je dvoudenní turnaj, ve kterém je nutné absolvovat deset – s házenou úzce spojených disciplín – utkání v házené s nařízenou osobní obranou, střelba shot-outů, utkání v házené, aktivita hráčů, hod míčem na dálku, odraz snožmo, rychlý běh 2×15 metrů, rychlost hodu, překážková dráha a fair play.

V nedělní kvalifikaci ve Zruči nad Sázavou musela trojice týmů absolvovat 10 disciplín pouze v jeden den, bylo to pro všechny účastníky těžší a náročnější.

No a z jakých disciplín se vlastně Házenkářský desetiboj skládá? Celou polovinu tvoří týmové disciplíny organizované jako vzájemná utkání celků na turnaji:

– Hra s celoplošnou osobní obranou

– Shot-outy (tedy samostatné nájezdy)

– Hra bez osobní obrany

– Aktivita hráčů (tedy rozložení branek mezi co nejvíc hráčů)

– Fair-play (soutěž slušnosti dle za žluté karty a dvouminutové tresty)

Další disciplíny jsou pak o individuálních výkonech hráčů, přičemž se týmy seřadí podle součtu nejlepších 10 výkonů svých hráčů. Těmito disciplínami jsou:

– Rychlý běh na 2x 15 metrů

– Rychlost hodu ze sedmimetrového hodu měřená radarem

– Odraz snožmo

– Hod míčem na vzdálenost ze stoje

– Překážková dráha

PS: Ve fotogalerii je možné si prohlédnout na jednotlivých fotografiích, jak si vedli zručští házenkáři v házenkářském desetiboji v SH Na Pohoří – jednotlivci v různých disciplínách, družstva v házené, družstva celkově aj.

Vítězem celodenního soutěžení a postupujícím do další kvalifikace se stal se ziskem 31 bodů tým Jiskry Zruč nad Sázavou, druhé skončilo družstvo Lions Hostivice se ziskem 25 bodů, třetí celek Házená Mělník získal 10 bodů. Házenkářské utkání rozhodovalo duo sudích Jiří Dolejší nejstarší a Jakub Plechač z Pardubic. Na správnost výsledků házenkářského desetiboje dohlíželi krajský manažér Jan Pokorný a krajský trenér Martin Dohnal.

Prémiový násobek – Joker

Každé družstvo mělo k dispozici kartu Joker. Tuto kartu smělo před zahájením soutěže vsadit na libovolnou disciplínu (s výjimkou disciplíny Fair play), ve které se domnívalo, že jako družstvo dosáhne nejlepšího umístění. Dosažené „body za pořadí“ v této Joker – disciplíně se pak násobily dvěma. Jiskra si vybrala osobní obranu, Hostivice Shot-out (samostatné nájezdy).

Sestava Jiskry Zruč nad Sázavou: Tobiáš Sixta. Felix Pustka, Patrik Forejt, Michal Kováč, Matěj Dudák, Jaromír Zeman, Dan Hoang, Matěj Bělina, Kryštof Hrabánek. Trenéři a vedoucí mužstva: Václav Starý, Jan Svoboda, Lukáš Kafka, Karel Růžička, Jaroslav Zeman, Bořek Jelínek. (Josef Tůma – foto: Josef Tůma)

FOTOREPORTÁŽ NA RAJČETI ZDE: (kliknout na foto, poté prohlížet pomocí šipek nebo dát foto v levém horním rohu na celou stránku a spustit prezentaci)

FOTOGALERIE: (pro otevření každý obrázek 2x kliknout)

 

 

Facebook Comments

Napsat komentář