TJ Jiskra Zruč nad Sázavou

Junioři ČR s Alešem Dolejším získali na světovém béčkovém šampionátu v házené zlato

Zlato! Národní tým juniorů ČR zvládl finále a ovládl béčkový šampionát

Zruč nad Sázavou má na světovém šampionátu juniorů své zastoupení na levém křídle, je jím odchovanec oddílu házené Jiskry Aleš Dolejší (v současnosti hráč extraligy HBC Jičín)

Zlato i postup do kvalifikace na MS 2023, které se odehraje v Německu a Řecku. Junioři zvládli v Bulharsku poslední těžkou zkoušku, Rakousko po konsolidovaném výkonu přehráli 32:26 a oslavují zisk nejcennějších medailí!

Varna (Bulharsko) Češi odstartovali utkání o zlaté medaile skvěle, po 38 vteřinách hry se trefil Pavel Bajer, pak ale Rakušané po gólech Dvoraka a Lipptsche vedli 2:1. Srovnával opět Bajer, který byl v následujících minutách jen ztěží k zastavení.

Mezi 10. a 15. minutou vstřelil tři góly a národní tým vedl 6:3. Zásluhou Tomáška, Mořkovského a Jiřího Rakouského navíc náskok narostl až na 10:4. V přetahované dál Češi tahali za delší konec. Rakušany nenakopla ani neproměněná akce Bajera, v oslabení skvěle ukradl míč Mořkovský, který zvyšoval na vedení o sedm branek. První polovinu reprezentace ovládla stejným rozdílem – 16:9.

Druhou polovinu odstartoval snížením Sironjic, reagoval Aleš Dolejší. Obě strany se pravidelně střídaly v proměňování šancí, v 37. minutě viděl Scheicher červenou kartu. A dvakrát za sebou skóroval opět Dolejší. Pak si vzal slovo Lukáš Mořkovský, jenž se dvakrát prosadil. Rakušané se dotáhli na rozdíl čtyř branek, ale partii měl národní tým rozehranou velmi dobře.

Následovaly čtyři branky Bajera, trefili se také Mořkovský a Havran. Gólový účet uzavřeli a výhru zpečetili opět Bajer s Mořkovským, dva nejúspěšnější střelci zápasu (10 a 9 tref). Češi porazili Rakousko 32:26 a slaví medaile i dodatečný postup do kvalifikace o mistrovství světa 2023 v Německu a Řecku.

Finále Championshipu: Česko – Rakousko 32:26 (16:9)

Česko: Bartoš, Grabemann – Bajer (10), Mořkovský (9), Rakouský J. (2), Rakouský M., Tomášek (3), Choleva, Dolejší (3), Havran (1), Sova, Mazurek, Galia, Kolečkář, Ježek (4), Rumian

Rakousko: Kroiss, Oberosler – Dvorak (6), Lastro (2), Lippitsch (8), Diry, Rudischer, Nigg (1), Sironjic (3), Scheicher (1), Magelinskas, Lichtblau (3), Bavlnka, Heizinger (2), Maraspi

SEMIFINÁLE

Postup do finále! Junioři si o zlato zahrají s Rakouskem

Varna (Bulharsko) – To bylo něco! Parádní výkon juniorů v semifinále Championshipu má postupovou radost, Češi přehráli i díky skvělému výkonu obou gólmanů Nizozemsko a míří do finále Championshipu v Bulharsku.

Výborně, jedeme dál! Junioři do semifinále s Nizozemskem vstoupili dobře, trefil se Jiří Rakouský i Jakub Rumian. Brzký náskok národní tým začal navyšovat, když v rozmezí osmé a osmnácté minuty nasázel osm branek, zatímco Nizozemci skórovali jen jednou. Výběr kouče Pavla Pauzy vedl 12:4. V bráně podržel výrazně tým Patrik Bartoš, na kterého navázal v dalším vývoji utkání také Denis Grabemann. První poločas uzavřel gólem na 20:11 David Mazurek.

I po přestávce táhli národní tým nejlepší střelci Lukáš Mořkovský a Pavel Bajer (oba 8 branek), pětkrát se trefil Matěj Havran, který byl vyhlášen hráčem utkání. Nizozemci se po brance van Katwijka dostali ve 48. minutě na dostřel pěti gólů, ale odpovědi Havrana a Bajera lehce utlumily nápor soupeře. V závěru duelu navíc pálili přesně Choleva, Sova, Tomášek i Rumian a sen se stal skutečností.

„Druhý krok je za námi, jsme ve finále a jsme šťastní. Výborně se nám povedl vstup do utkání a celá první půle, takto bychom si to představovali ve finále,“ komentoval trenér Pavel Pauza. Druhá půle už podle něj takovou herní kvalitu neměla. „Nicméně jsme drželi poměrně velký náskok a hru jsme kontrolovali až do konce. Musíme dobře zregenerovat, vyspat se a připravíme se na posledního soupeře.“

Semifinále Championshipu: Česko – Nizozemsko 36:29 (20:11)

Česko: Bartoš, Grabemann – Choleva (2), Rakouský J. (3), Rakouský M. (1), Mořkovský (8), Bajer (8), Dolejší (1), Havran (5), Sova, Mazurek (2), Galia, Tomášek (1), Kolečkář (1), Ježek, Rumian (4)

Nizozemsko: Verberne, Houtepen (2), Eussen (1), Hiemstra (3), Besseling (1), Geenen (2), Bos, Lange (1), Kippers (1), Bromet (1), Santing (1), Suiters, Riksten (6), van Katwijk (5), van der Ban (3), Brinks (2) (jot, ČSH – ilustrační foto: Hana Vrbková, EHF/Bulharský svaz házené)

FOTOGALERIE: (pro otevření každý obrázek 2x kliknout)