Aleš Dolejší, zručský odchovanec házené, hraje na Mistrovství Evropy do 20 let

Skvělý vstup juniorů ČR do turnaje, čtyři střelci nasázeli pět gólů

Zruč nad Sázavou má na světovém šampionátu juniorů své zastoupení na levém křídle, je jím odchovanec oddílu házené Jiskry Aleš Dolejší (v současnosti hráč extraligy HBC Jičín)

Poctivá šichta. Junioři zvládli vstup do Championshipu na výbornou, nepříjemné Finsko porazili o dvanáct branek 31:19. Seveřané trápili národní tým hlavně na konci první půle, po přestávce se rozdíl ve skóre jen zvyšoval. Kaňkou na výsledku je zranění gólmana Tomáše Chmely, donominován byl Daniel Grabemann.

Varna (Bulharsko) – Povedený vstup do turnaje a dobrý odrazový můstek. Junioři zvládli první prověrku s Finskem jednoznačným rozdílem, pohodlné vedení si vytvořili už na začátku. Po čtyřech a půl minutách zvyšoval na 4:0 Rumian, stejný hráč pak upravoval také na 5:1.

Finové následně snížili na rozdíl tří branek, ten však opět navýšili Bajer s Tomáškem a po gólu Mořkovského vedl národní tým už 10:5. Češi byli při chuti, na konci první půle je však lehce zaskočil von Troil, který vrátil Finy na dostřel – 10:13 z pohledu Suomi.

„Výborný vstup do turnaje, dobrá výhra a výkon adekvátní soupeři. Měli jsme problémy pět minut do konce první půle, kdy jsme trochu prostřídali a nedokázali jsme si s tím poradit. Finové se dostali na rozdíl tří branek, ale ve druhém poločase jsme výkon vystupňovali, bojovali a hráli naplno. Odměnou byl výkon i výsledek,“ komentoval duel asistent trenéra Petr Hejtmánek.

Druhá půle se odehrávala ve Varně podle jasného scénáře. Dvakrát skóroval Havran, pak se prosadili Rumian, Mořkovský i Jiří Rakouský a reprezentace se dostala do pohodlného náskoku, který už nepustila.

Češi dovolili nakonec finskému duu brankářů jen osm zákroků a po hladké výhře o dvanáct branek se vyhoupli do čela tabulky skupiny A. Ve druhém duelu přehrálo Lotyšsko domácí Bulharsko 32:26, v pondělí 4. 7. se výběr kouče Pavla Pauzy utká právě s hostitelem letošního Championshipu (16:00). Všechny duely přenáší EHF TV.

„Ačkoliv se tak na první pohled nemusí zdát, Finové byli hodně slušným soupeřem. Uvidíme, jak si dokážeme poradit s nadcházejícím protivníky. Bohužel máme jednu kaňku na výsledku, zranil se nám gólman Tomáš Chmela a musíme povolávat náhradníka,“ shrnul Petr Hejtmánek.

Česko – Finsko 31:19 (13:10)

Česko: Bartoš, Chmela – Choleva (3), Rakouský J. (5), Rakouský M. (1), Mořkovský (4), Bajer (5), Dolejší, Havran (1), Sova, Mazurek, Galia, Tomášek (5), Kolečkář (1), Ježek (1), Rumian (5)

Finsko: Parvinen, Suntila – Ekman (2), Peitsaro (3), von Troil (4), Norström (1), Kaukoranta, Hammarberg (2), Qvist (1), Roos, Kemppainen (2), Vainionpää (1), Mbembela, Molaug, Grönmark (3) (jot, čsh – ilustrační foto: Hana Vrbková)